Sağlık Hukuku

Sağlık Hukuku

Nedir?

Sağlık hukuku, kişilerin sağlık bakım hizmetlerinden yararlanma haklarını, sağlık bakım hizmetlerinin düzenlenmesini, önleyici sağlık hizmetlerini, toplum ve aile sağlığının korunmasını, sağlık hizmeti verenlerle sağlık hizmeti alanlar arasındaki ilişkileri, hak, yükümlülük ve sorumlulukları düzenleyen hukuk dalı olarak tanımlanmaktadır. Geniş bir alana sahip olan sağlık hukuku, içerisinde; kamu sağlığı hukuku, sağlık idaresi hukuku, tıp hukuku alt dallarını barındırmaktadır.

Sağlık Hukuku dört sınıfa ayrılmaktadır:

a.Tıp hukuku
Sağlık çalışanı ve hastaların hak ve yükümlülüklerini konu alan hukuk dalıdır.

b.Kamu sağlığı hukuku
Toplumun sağlığının muhafaza edilmesi ve bu maksatla gerçekleştirilmesi gereken prosedürlerin, alınması gerekli olan önlemlerin ve bu önlemlerin uygulanmasını temin edecek otoritelerin vazife ve sorumluluklarının, bu kapsamda uygulanacak yaptırımların düzenlenmesidir.

c.Biyoetik
Tıp ve biyoloji alanında ortaya çıkan yeniliklerin, çeşitli teknolojik gelişmelere bağlı olan bilimsel sonuçların, etik düzlemde meydana getirdiği kapsamlı sorunların irdelenmesi üzerinden gelişen etik alanı ya da bölümüdür. Kelime anlamı olarak “canlı etiği” olarak da anlaşılır. Dolayısıyla biyoetik tüm bir yaşamı konu edinen etik tartışmadır.

d.Küresel tıp hukuku

Hatalı tıbbi uygulamalar da sağlık hukuku kapsamına giren konular arasındadır.

Kaynak: wikipedia.org

Sağlık Hukuku

Sağlık Hukukunun tanımı

Sağlık Hakkı,  yaşam hakkının doğal bir uzantısı olarak ortaya çıkmış Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası tarafından korunan en temek insan haklarından biridir. Sağlık Hakkı herkesin ulaşması gereken refahın Devlet aracılığı ya da denetimi ile sağlanmasını hedeflemektedir. Sağlık Hukuku ise kişilerin sağlık bakım hizmetlerinden yararlanma haklarını, sağlık bakım hizmetlerinin düzenlenmesini, önleyici sağlık hizmetlerini, toplum ve aile sağlığının korunmasını, sağlık hizmeti verenlerle sağlık hizmeti alanlar arasındaki ilişkileri, hak, yükümlülük ve sorumlulukları düzenleyen hukuk dalıdır.

Sağlık Hukuku alanında Sigun Hukuk ve Danışmanlık

Sağlık Hukuku genellikle hasta hakları olarak temellendirilmiş olmasına rağmen sağlık çalışanlarının tüm hak ve sorumluluklarını da düzenleyen bir alan olması sebebiyle geniş bir perspektife sahiptir. Sigun Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak katıldığımız eğitimler ve bir parçası olduğumuza inandığımız bu alanda dinamik olarak çalışmakta ve müvekkillerimiz olan hasta ve sağlık çalışanlarına hukuki tüm uyuşmazlıklarının çözümünde hizmet vermekteyiz.

Bize Ulaşın

Sigun Hukuk ve Danışmanlık - Bürolarımız

Uzman avukat kadromuz ile yerli ve yabancı müvekkillerimize çalışmalarımız, araştırmalarımız, global gelişmelere yaklaşımımız doğrultusunda titizlikle hizmet veriyoruz.
Hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Ankara

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 274. Sokak Wings Ankara 1/B Blok No:8
Yenimahalle/ANKARA

bilgi@sigunhukuk.com
Tel: (+90) 541 336 49 59

İstanbul

Akçaburgaz Mahallesi Alkop Sanayi Sitesi Otopark Blokları No:25
Esenyurt/İSTANBUL

bilgi@sigunhukuk.com
Tel: (+90) 507 347 68 63

Kocaeli (İzmit)

Yeşilova Mahallesi Turan Güneş Caddesi Kosova İş Merkezi No:675 İç Kapı No:23
İzmit/KOCAELİ

bilgi@sigunhukuk.com
Tel: (+90) 507 391 88 34