İcra ve İflas Hukuku

İcra ve İflas Hukuku

Nedir?

İcra hukuku, borcunu ödeyemeyen borçlunun borcunun, alacaklının talebi üzerine, devlet zoruyla taşınır ve taşınmaz varlıklarına el konarak karşılanmasını konu alan hukuk dalıdır.

İcranın ilamlı ve ilamsız icra olmak üzere iki türü olup, ilamlı icra takibi mahkeme kararı doğrultusunda başlatılan icra takibi türü iken, doğrudan icra dairesine başvurularak başlatılan takip işlemi ilamsız icra takibi olarak adlandırılır.

İflas; borçlarını ödeyemeyen kişi veya kuruluşların borçlarının bir kısmından veya tamamından kurtulma talebinde bulunabilecekleri yasal bir süreçtir. İflas, çoğu yargı bölgesinde, genellikle borçlu tarafından başlatılan mahkeme süreciyle başlar ve uygulanır.

İflas, borcunu ödeyemeyenin sahip olabileceği tek yasal statü değildir. Bu nedenle iflas terimi, “borcunu ödeyememe”nin eş anlamlısı değildir.

Kaynak: Wikipedia

İcra ve İflas Hukuku

İcra ve İflas Hukuku tanımı

İcra ve İflas Hukuku hayatın olağan akışına aykırı olarak alacaklarını elde edemeyen alacaklıların devlet kurumları aracılığıyla, yasal yollardan alacağını kavuşmasını hedefleyen hukuk alanıdır.

İcra ve İflas Hukuku alanında Sigun Hukuk ve Danışmanlık

İcra ve İflas Hukuku konusunda uzman ve etkili çözümler üreten avukatlarıyla Sigun Hukuk ve Danışmanlık Bürosu, gerek hukuki işlem başlatmak suretiyle gerek tarafların anlaşması ve uzlaşmasını sağlayarak alacaklıların alacaklarına kavuşmasını ve borçluların da borçlarından kurtulmasını sağlamak adına çalışmaktadır.

Bize Ulaşın

Sigun Hukuk ve Danışmanlık - Bürolarımız

Uzman avukat kadromuz ile yerli ve yabancı müvekkillerimize çalışmalarımız, araştırmalarımız, global gelişmelere yaklaşımımız doğrultusunda titizlikle hizmet veriyoruz.
Hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Ankara

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 274. Sokak Wings Ankara 1/B Blok No:8
Yenimahalle/ANKARA

bilgi@sigunhukuk.com
Tel: (+90) 541 336 49 59

İstanbul

Akçaburgaz Mahallesi Alkop Sanayi Sitesi Otopark Blokları No:25
Esenyurt/İSTANBUL

bilgi@sigunhukuk.com
Tel: (+90) 507 347 68 63

Kocaeli (İzmit)

Yeşilova Mahallesi Turan Güneş Caddesi Kosova İş Merkezi No:675 İç Kapı No:23
İzmit/KOCAELİ

bilgi@sigunhukuk.com
Tel: (+90) 507 391 88 34