Ceza Hukuku

Ceza Hukuku

Nedir?

Ceza hukuku, suç ve ceza kavramlarını inceleyen kamu hukuku alt dalıdır. Ceza hukuku, genel ve özel ceza hukuku olarak iki alt dala ayrılır:

Genel ceza hukukunun konusunu, maddi ve manevi unsurlarıyla suç kavramı, ceza hukukuna hakim olan genel ilkeler, ceza kavramının tanımı, suçu ortadan kaldıran nedenler, cezayı azaltan ve ortadan kaldıran  edenler, içtima, iştirak, teşebbüs gibi tüm suçlar için geçerli olan ilke ve kavramlar oluşturur.

Özel ceza hukukunun konusu ise ceza kanununa göre suç sayılan eylemler, bunların kendi aralarında tasnifi, suç sayılma nedenleri, kapsam ve sınırları ile birbirlerinden ayrılan yönleri ve bunlar için yasada öngörülen cezalar ve diğer tedbirlerdir.

Ceza hukuku ayrıca ceza yargılaması usulü (ceza usul hukuku veya ceza muhakemesi hukuku) ile ceza infaz hukuku gibi geniş anlamda ceza hukuku kapsamında yer alan diğer dallar ile de yakından ilgilidir.

Kaynak: acikders.ankara.edu.tr

Ceza Hukuku

Ceza Hukukunun tanımı

Devlet eli ile kişi hak ve özgürlüklerinin, kamu düzen ve güvenliğinin, kamu sağlığının ve çevrenin korunması, toplumsal barışın sağlanması ve bu barışın devamlılığının sağlanmasını dolayısıyla suç işlenmesini önlemeyi hedefleyen, korunmasını ve devamlılığını hedeflediği unsurları düşüren fiilleri ve bu fiillerin yaptırımlarını tanımlayan hukuk dalıdır.

Ceza Hukuku alanında Sigun Hukuk ve Danışmanlık

Sigun Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak gerek mağdur-katılan vekili gerek şüpheli-sanık müdafi olarak hukuki danışmanlık ve destek sağladığımız ceza dosyalarında, gizlilik ilkesine olan bağlılığımız doğrultusunda müvekkillerimizle karşılarına çıkabilecek tüm sonuçlara ilişkin şeffaf bilgi paylaşımı ile hizmet vermeyi ilke edinmiş bir kadro ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bize Ulaşın

Sigun Hukuk ve Danışmanlık - Bürolarımız

Uzman avukat kadromuz ile yerli ve yabancı müvekkillerimize çalışmalarımız, araştırmalarımız, global gelişmelere yaklaşımımız doğrultusunda titizlikle hizmet veriyoruz.
Hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Ankara

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 274. Sokak Wings Ankara 1/B Blok No:8
Yenimahalle/ANKARA

bilgi@sigunhukuk.com
Tel: (+90) 541 336 49 59

İstanbul

Akçaburgaz Mahallesi Alkop Sanayi Sitesi Otopark Blokları No:25
Esenyurt/İSTANBUL

bilgi@sigunhukuk.com
Tel: (+90) 507 347 68 63

Kocaeli (İzmit)

Yeşilova Mahallesi Turan Güneş Caddesi Kosova İş Merkezi No:675 İç Kapı No:23
İzmit/KOCAELİ

bilgi@sigunhukuk.com
Tel: (+90) 507 391 88 34